تقاضاي تامين امنيت سرمايه‌گذاران – اخبار و اطلاعات ایران

وزیر اطلاعات میهمان شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت

روزنامه اعتماد: بخش خصوصی این روزها دور تازه‌ای از همکاری با دولتی‌ها را تجربه می‌کند آن هم با روالی جدید
وی با تاکید بر لزوم امنیت جانی و مالی برای سرمایه‌گذاران افزود: « نباید افرادی را که سرمایه داخلی را در خارج از کشور هزینه می‌کنند سرزنش کنیم بلکه باید خود را سرزنش و زمینه سرمایه‌گذاری در کشور را تسهیل کنیم. تور هوایی یزد باید شرایط داخلی به گونه‌ای فراهم شود که کشورهای منطقه بیایند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاران را سرداران عرصه اقتصادی هستند. درصورت حضور سرمایه‌گذار در کشور امنیت به وجود می‌آید و زمینه‌های رشد اقتصادی فراهم می‌شود.»

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به مشکلات ناشی از سرکوب نرخ ارز هم اشاره کرد و گفت: « متاسفانه این روند در طول دوران پس از انقلاب بارها قیمت تور قبرس رخ داده است و این امر باعث می‌شود قیمت ارز به یکباره و به صورت جهشی چند برابر شود که عواقب بسیار وخیمی برای بنگاه‌های اقتصادی و فعالان این حوزه دارد و مقصر آن، دولت است.»

وی از ناهماهنگی میان اعضای تیم اقتصادی دولت یازدهم به عنوان یک معضل یاد کرد و افزود: «امیدواریم در دولت دوازدهم شاهد این مشکل نباشیم.»

سال گذشته با رشد ١١ درصدی مواجه بودیم که حدودا هفت درصد آن مربوط به تور اهواز نوروز 97 صادرات نفت بود و در سال جاری دیگر شاهدش نخواهیم بود. اگر بخواهیم تولید و ارزش افزوده هشت درصدی داشته باشیم، نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم که در این زمینه در حال حاضر در حوزه بانک‌های داخلی و سرمایه‌گذاری خارجی با چالش‌هایی مواجهیم و شاید راه‌حل در استفاده از منابع داخلی و تولید ارزش افزوده از محل افزایش بهره‌وری باشد.»

برای بهبود شرایط اقتصاد کشور نیازمند انجام سالانه ٣٠ تا ٥٠ قیمت تور ویتنام میلیارد دلار هستیم، سال گذشته ١١ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده بود که تنها ٥/١ تا دو میلیارد دلار آن تحقق یافت.»

متاسفانه بانک‌ها با توجه به مشکلاتی که دارند قادر به این کار نیستند و از طرف دیگر سرمایه‌گذاری خارجی هم در حال حاضر با مشکلاتی مواجه است که رخ دادن آن را دشوار کرده است از نظر اقتصادی سال‌های سختی را پشت سر گذاشته‌ایم و سال‌های سختی هم پیش رو داریم.

وی قیمت تور چین با بیان اینکه شرایط سرمایه‌گذاری در دنیا خطرپذیر شده است، افزود: «سرمایه‌های زیادی در دنیا وجود دارد ولی کشور ایران مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.»

روزنامه اعتماد: بخش خصوصی این روزها دور تازه‌ای از همکاری با دولتی‌ها را تجربه می‌کند آن هم با روالی جدید. در ابتدای دولت یازدهم بود که بخش خصوصی امیدوار به تغییر در رویه همکاری‌های دولتی به امید روزگار بهتر در فضای اقتصادی تور سامویی پرونده جدیدی را برای باز کردند.

وی با اشاره به وجود سرمایه‌های فراوان در استان لرستان گفت: « متاسفانه این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نمی‌شوند. از هیچ کوششی برای خدمت بی‌منت به مردم از طریق بخش خصوصی و دولتی دریغ نمی‌کنیم.»

رییس اتاق تهران گفت: «برای رسیدن به رشد اقتصادی و برون‌رفت از رکود، نیازمند سرمایه‌گذاری و درآمدزایی هستیم. سرمایه‌گذاری یا باید از طریق بانک‌های قیمت تور پاتایا داخلی یا سرمایه‌گذاری خارجی یا استفاده از منابع داخلی صورت گیرد.

سید محمود علوی، وزیر اطلاعات در این جلسه با بیان اینکه وزارت اطلاعات به دنبال تامین امنیت اقتصادی توام با سلامت اقتصادی است، گفت: «مبارزه با فساد اقتصادی باید به گونه‌ای باشد که امنیت اقتصادی به خطر نیفتد. سازمان شفاف‌سازی بین‌المللی پس از ١٠ سال، در سال گذشته اعلام کرد نرخ فساد اقتصادی در ایران کاهش یافته است. پرواز چارتر همت مسوولان باید باعث رشد و شکوفایی در همه زمینه‌ها شود.»

خوشبختانه با حضور جناب آقای علوی، آرامش خوبی بر اقتصاد کشور حاکم شده که باید به واسطه آن از ایشان قدردانی کنیم. در ٣٨ سال گذشته، متوسط رشد اقتصادی کشور دو و نیم درصد بوده که رشد بسیار پایینی است، متاسفانه این رشد تکافوی شرایط امروز کشور را نمی‌دهد.

وی تلاش برای امنیت همراه با شادابی در عرصه‌های اقتصادی، تسهیل در تور کرمان ارزان روند فعالیت‌های اقتصادی و کمک به جذب سرمایه‌گذار را از رویکردهای وزارت اطلاعات دانست و گفت: «برای رشد فرهنگ دینی و معنوی در کشور باید اقتصاد مبتنی بر امنیت باشد.»

بهره‌وری در بنگاه‌های خصوصی هفت برابر دولتی

خوانساری با تاکید بر اینکه اگر مشکلات ساختاری موجود برطرف نشود، در سال‌های آتی هم شاهد رشد اقتصادی نخواهیم بود، کوچک کردن دولت و کاهش تصدی‌گری را یکی از راه‌حل‌ها قیمت تور هند دانست و افزود: «متاسفانه دولت بنگاه‌دار و متصدی خوبی نیست، نشان به این نشان که بر اساس تحقیقات انجام‌شده، بهره‌وری در واحدهای خصوصی هفت برابر واحدهای دولتی است.»

در این جلسه مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران و نایب‌رییس اتاق ایران گفت: «اگر اشکالات ساختاری برطرف شود و سیاست خارجی هم زمینه ارتباط و تعامل را با کشورهای مختلف فراهم کند، تحقق ٣٠ و حتی ٥٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری قیمت تور آنتالیا خارجی به هیچ عنوان غیرممکن و دور از دسترس نیست.

در تازه‌ترین جلسه فی‌مابین بخش خصوصی و دولتی، سید محمود علوی، وزیر اطلاعات در جلسه شورای گفت‌وگوی این بخش شرکت کرد تا روند جدیدی از همکاری‌های دوطرف روالی نو به خود گیرد.

مسعود خوانساری به تک ‌نرخی کردن و تعیین قیمت ارز، تورم و مشکلات حوزه بانکی، فساد و مشکلات مربوط به اعطای مجوزها به عنوان معضلات بزرگ اقتصادی اشاره تعمیر گوشی کرد و گفت: «در یک جمله می‌توان گفت بزرگ بودن دولت معضلی است که فرآیند سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی را کند می‌کند.»

به دنبال تامین امنیت و سلامت اقتصادی هستیم

طی چهار سال گذشته جلسات متعددی میان مردان دولتی و اعضای اتاق بازرگانی برگزار شد تا مسائل و مشکلات همکاری‌های فی‌مابین دو طرف و البته مشکلات بخش خصوصی به گوش مردان دولتی برسد. جلساتی که با برگزاری جلسات صبحانه‌خوری چارتر کیش با مردان دولتی به بیان مشکلات اقتصادی پرداخته شد هرچند این بخش رضایتی از همکاری‌های دولتی ندارد اما همچنان به روال همکاری‌ها امیدوار است.

وی شکوفایی و رشد اقتصادی را نیازمند امنیت و سلامت اقتصادی دانست و اظهار کرد: «امنیت باید به گونه‌ای برای سرمایه‌گذاران فراهم شود که سرمایه‌گذاران فقط دغدغه کار داشته باشند.»

وزیر اطلاعات با تاکید بر لزوم حمایت از سرمایه‌گذاری تور ارزان برزیل افزود: «دولت تدبیر و امید موانع سر راه سرمایه‌گذاری را برمی‌دارد.»

وزیر اطلاعات میهمان شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت

وی با اشاره به بحران بیکاری در کشور گفت: «متاسفانه از سال ٨٤ تا ٩٢ اشتغال کشور تقریبا صفر بوده و همین باعث شده با انباشتی در این حوزه مواجه باشیم که غلبه بر آن نیازمند ایجاد دست‌کم یک میلیون شغل در سال است.

دلیل این امر این است که درآمد سرانه ما و تور بانکوک به تبع آن قدرت خرید مردم و تقاضا هم کاهش پیدا کرده و دچار رکود شده‌ایم درآمد سرانه کشور در سال گذشته با سال ٨٤ برابر بوده است، مادامی که نتوانیم افزایش درآمد داشته باشیم، نمی‌توانیم به رشد اقتصادی و بهبود شرایط امیدوار باشیم.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *