نگرانی فرانسه از سرنوشت «برجام» – اخبار و اطلاعات ایران

خبرگزاری فارس: « ژان ایو لو دریان»، وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه درباره سرنوشت توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در پرتو مواضع رئیس‌جمهور آمریکا ابراز نگرانی کرد
نشریه فارن‌پالیسی اندکی بعد گزارش داد ترامپ تیمی از معتمدانش را مأمور زمینه‌چینی برای گردآوری شواهدی جهت اعلام عدم پایبندی ایران به برجام در گزارش بعدی کرد. موعد ارائه گزارش بعدی، ماه اکتبر (ماه بعد) است.  

به گزارش تور ارمنستان رویترز، وی در جریان بازدید از یک دانشگاه در پاریس گفت: «این موافقت‌نامه که دو سال پیش مورد موافقت قرار گرفت باعث می‌شود ایران از سلاح‌های هسته‌ای دست بکشد و از اشاعه هسته‌ای جلوگیری شود. ما باید این مسیر را تقویت کنیم.»

وی این اظهارات را یک روز بعد از سخنرانی «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در اندیشکده «امریکن اینترپرایز» درباره ایران و «برجام» مطرح کرد.

دولت تور هوایی کیش ترامپ تا کنون در دو گزارش از زمان روی کار آمدن، پایبندی ایران به این توافق را تأیید کرده است. علی‌رغم این، گزارش‌ها حاکی است ترامپ نتایج دومین گزارش را با اکراه پذیرفت.

خبرگزاری فارس: « ژان ایو لو دریان»، وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه درباره سرنوشت توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در پرتو مواضع رئیس‌جمهور آمریکا ابراز نگرانی کرد.  
نماینده آمریکا در سازمان ملل در بخش دیگری از اظهاراتش تور مشهد با اشاره به گزارشی که دولت ترامپ بایستی ماه آینده درباره پایبندی ایران به برجام تقدیم کنگره کند گفت: «بایستی خاطرنشان کرد که الزام مربوط به بررسی پایبندی [ایران]، الزامی برآمده از خود توافق نیست.»

دیپلمات آمریکایی با بیان اینکه بررسی پایبندی ایران به این توافق مستلزم نگاهی جامع‌تر و در نظر گرفتن طیف گسترده‌تری از رفتارهای ایران است، گفت: « «همه امید داشتند که این توافق حکام تور روسیه ایران را مردمان بهتری کند اما هیچ‌کس به سابقه رفتار تهاجمی ایران دقت نکرد. حتی متحدان ما هم این روزها می‌گویند که همه رفتارهای ایران در نتیجه توافق تغییر نکرده اما فعلاً از ما درخواستی برای خروج از توافق نداشته‌اند.»

کنگره آمریکا در در سال 2015 قانونی به نام «قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران» به تصویب رساند که به موجب آن دولت این کشور موظف است هر 90 روز یکبار پایبندی ایران به این توافق تور مراکش نوروز 97 را به کنگره گزارش کند.

«نیکی هیلی» در این باره گفت: «من به هیچ عنوان قصد پیش‌قضاوت درباره اینکه رئیس‌جمهور قصد انجام چه کاری دارد، ندارم. با آنکه با او در این باره صحبت کرده‌ام، نمی‌دانم چه تصمیمی خواهد گرفت. این تصمیمی است که او خواهد گرفت، و تنها هم این کار را انجام خواهد داد.»

وزیر خارجه فرانسه اضافه کرد: «من در حال حاضر درباره مواضع رئیس‌جمهور ترامپ که می‌تواند این توافق تور اصفهان را به خطر بیندازد، نگران هستم.»

«نیکی هیلی» مدعی شد که توافق هسته‌ای ایران دارای نقائص فراوانی است و رعایت محدودیت‌های مندرج در آن توسط ایران به معنی پایبندی این کشور به توافق نیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *