تنديس هاي ناشناس از مردان آشنا – اخبار و اطلاعات ایران

روزنامه قانون: تقدیرهای گوناگون اگرچه می‌تواند سبب دلگرمی چهره‌های ورزشی یا تسلی خاطر خانواده‌های آن‌ها شود اما گاه اتفاقاتی را سبب می‌شود که علاوه بر فراموشی اصل ماجرا، حاشیه‌هایی را سبب می‌شود
روزنامه قانون: تقدیرهای گوناگون اگرچه می‌تواند سبب دلگرمی چهره‌های ورزشی یا تسلی خاطر خانواده‌های آن‌ها شود اما گاه اتفاقاتی را سبب می‌شود که علاوه بر فراموشی اصل ماجرا، حاشیه‌هایی را سبب می‌شود. ماجرای تقدیرهای گوناگون که در نهایت به سوژه رسانه‌ها و هواداران تبدیل می‌شود متعلق به روزهای اخیر نیست. مدت‌هاست که مسئولان کشورمان ثابت کرده‌اند در تقدیر از بزرگان، آماتور هستند. آن‌ها به قدری تقدیر زشتی از اسطوره‌ها انجام می‌دهند که نه تنها مایه شرمساری است بلکه هزینه‌های زیادی نیز از بیت‌المال سبب می‌شوند.
تندیس‌های ساخته شده از ورزشکاران و اسطوره‌های ورزشی همواره انتقادات فراوانی در پی داشته است اما گاه رونمایی از برخی تندیس‌ها سبب می‌شود تا به توانایی تندیس‌سازان کشورمان امیدوار باشیم. شاید اگر مسئولان در انتخاب شرکت‌هایی که توان ساخت تندیس را دارند کمی خوش‌سلیقه‌تر باشند، هیچگاه انتقادی مطرح نشود. تندیس ناصر حجازی نمادی از شخصیت او بود. مردی که آنچه را به دست آورده بود از کِشت مردم بود و مردمی ماند. او که نگهبان روشن ماندن شعله انسانیت در فوتبال بود و زندگی را با آزادی و حریت شخصی پیوند زده بود. ناصر حجازی دروازه‌بان بود، نقطه اتکای یک تیم، یک گروه، یک لشکر تماشاچی. او را دوست داشتند، اگرچه فضای سکوها را نابکاران فرصت‌طلب مسموم کرده بودند. او رفت اما از کسانی که با ناکسی مانده‌اند، محبو‌ب‌تر و انسان‌تر باقی ماند. تندیس او نیز زیباترین تندیسی است که تا به حال از یک ورزشکار ساخته شده، کاش این خوش سلیقگی و دقت در انتخاب شخصی که تندیس را می‌سازد، سایرین را نیز شامل می‌شد.

تقدیرهای به یادماندنی

وقتی شجاعی دلخور شد

شنبه شب در مراسم نخستین سالگرد درگذشت منصور پورحیدری از تندیس او رونمایی شد. تندیسی که کمترین شباهتی به اسطوره استقلال ندارد. تصاویر تندیس پورحیدری در چند لحظه در فضای مجازی ، سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی دست به دست شد. برخی معتقد بودند که این تندیس بیشتر به محمود دولت آبادی یا کیومرث ملک مطیعی شباهت دارد تا منصور پورحیدری، برخی نیز اعتقاد داشتند نباید با این گونه تقدیرها نام منصور پورحیدری را خدشه دار کرد. همین موضوع واکنش فریده شجاعی، همسر منصور پورحیدری را هم در پی داشت. او در این باره گفت: «در مورد این تندیس صحبت نکنید که خیلی دلخورم. از مدت‌ها قبل و زمانی که خودش زنده بود، قرار شد تندیس پورحیدری ساخته شود. یک سال روی این تندیس کار شده بود و تصور می‌کردیم چیز خوبی شود. اجازه ندادند در این یک سال تندیس را ببینیم و مدام گفتند در مراسم رونمایی آن را می‌بینید. آنقدر ساخت تندیس‌ به صورت کامپیوتری پیشرفت کرده که راحت می‌توانند شکل خود شخصیت را درست کنند. نمی‌دانم چطور تندیس را ساخته بودند که شکل منصور نبود. متاسفم که تندیس پورحیدری پس از یک سال و نیم کار شبیه او نشده بود. اگر فرض کنیم، شبیه پورحیدری باشد، بیشتر برای دوران بیماری اوست، در صورتی که تندیس را برای روزهای شادابی او می‌سازند». وی در پاسخ به این سوال که تندیس به درخواست چه کسانی ساخته شد، گفت: «به درخواست ما نبود و مدیران سابق استقلال از جمله کاظم اولیایی پیشنهاد آن را داده بودند. اولیایی تندیس را ندیده بود و شنبه شب گذشته از آن رونمایی شد. اجازه نمی‌دهم از تندیسی که شبیه پورحیدری نیست، استفاده شود. مسئولان صدا و سیما به من گفتند که با این تندیس چه کار کنیم که پاسخ دادم، آن را برگردانید. قرار بود این تندیس به کمیته ملی المپیک داده شود، اما باید بگویم شبیه پورحیدری نیست که بخواهند به عنوان تندیس استفاده کنند». کاظم اولیایی، مدیرعامل پیشین استقلال که تندیس پورحیدری به سفارش او ساخته شده، در این باره به «قانون» گفت: تندیس را من نساختم که بخواهم درباره شباهت آن به منصور پورحیدری صحبت کنم. من به یک شرکت سفارش ساخت این تندیس را دادم و در حال حاضر قبول دارم که مشکلاتی در تندیس وجود دارد. به هر حال اگر کالایی سفارش بدهید که مورد پسند نباشد چه می‌کنید؟ به طور قطع آن را درست می‌کنید. ما نیز از آن شرکت خواستیم تا این تندیس اصلاح شود و آن‌ها نیز قبول کرده‌اند». اولیایی درباره مشکلات این تندیس عنوان کرد: « بزرگ ترین مشکل آن، این بود که تصاویر سه بعدی از منصور پورحیدری زمانی گرفته شد که ایشان در قید حیات ولی در اوج بیماری بودند. این موضوع بدسلیقگی بوده و ما باید زمانی آن را تهیه می‌کردیم که مرحوم پورحیدری در اوج سلامت جسمی قرار داشتند. در تندیس جدید بدون شک این موضوع را رعایت خواهیم کرد». اولیایی درباره شباهت تندیس پورحیدری به محمود دولت‌آبادی گفت: «این اتفاق بد نیست، ما آن را به خانواده دولت آبادی هدیه می‌کنیم. فراموش نکنید شخصی که این تندیس را ساخته یک مجسمه ساز حرفه‌ای است و آن را برده تا اصلاح کند و فکر می‌کنم مشکل حل شود. اینکه تندیس شبیه پورحیدری نیست را من تایید می‌کنم ولی همانطور که پیش از این گفتم ما این تندیس را سال گذشته سفارش دادیم و پورحیدری آن زمان درشرایط خوب جسمانی قرار نداشت».

این نخستین بار نیست که تقدیری از بزرگان ورزشی کشورمان صورت می‌گیرد که در شأن آن‌ها نیست. هنوز فراموش نکرده‌ایم که مهدی مهدوی‌کیا، بازیکن خوش‌اخلاق فوتبال کشورمان حاضر نشد در دیدار پرسپولیس مقابل میلان به صورت رسمی خداحافظی کند و اعلام کرد پیش از این و در فینال جام‌حذفی با فوتبال وداع کرده،است. ماجرای خداحافظی کریم باقری در دیدار ایران و برزیل که در امارات برگزار شد نیز به قدری غم‌انگیز و غریبانه بود که کمتر کسی آن‌ را به خاطر دارد. بازی خداحافظی از فرهاد مجیدی، علی دایی و علی کریمی نیز برگزار نشد تا تقدیری صورت نگیرد. ورزش ایران سرشار از همین مدیریت‌های بی‌مسئولانه است. بزرگان ورزشی یا در غربت و با یک دیدار نه چندان جالب از فوتبال وداع می‌کنند یا وقتی قرار است تقدیری از آن‌ها صورت بگیرد به بدترین شکل ممکن انجام می‌شود. تندیس منصور پورحیدری یکی از نمونه‌های مدیریت بد مسئولان ورزشی کشورمان است، هرچند که پیش از این نیز تندیس‌هایی ساخته شده که کمتر شباهتی به شخص دارند. تندیس علی کریمی در وردآورد کرج به گونه‌ای ساخته شد که جادوگر فوتبال کشورمان تصمیم گرفت در مراسم رونمایی از آن شرکت نکند. دی‌ماه سال 1385 نیز تندیسی از حسین رضازاده در انزلی ساخته شد که هیچ شباهتی به این قهرمان ایرانی نداشت. تندیسی که به وزن 6 تن دارای سه بخش تندیس حسین رضازاده در حالی که وزنه را بر روی سر برده، کره زمین که وی بر روی آن ایستاده و سکوی حک شده حاوی عناوین کسب شده توسط وی بود که در نهایت به اردبیل منتقل و در آنجا نصب شد. در روزهای اخیر از تندیس جهان پهلوان تختی نیز رونمایی شده است، تندیسی که در آن، تختی یک دست ندارد. تصاویر این تندیس که در موزه آکادمی ورزش آمریکا و با حضور بابک تختی برگزار شد، به سرعت به سوژه شبکه‌های اجتماعی تبدیل و با واکنش منفی کاربران مواجه شد.

تقدیر از ورزشکاران و اسطوره‌های کشورمان اتفاق جذابی است که می‌تواند یاد و خاطره آن‌ها را تا سال‌ها زنده نگه دارد، اما بی‌سلیقگی در طراحی تندیس‌ها و مجسمه‌هایی که ساخته می‌شود نه تنها واکنش منفی هواداران را در پی دارد بلکه گاه آن‌ها را دلزده می‌کند. حال کمتر کسی است که از مسئولان انتظار دارد تندیسی از یک ورزشکار رونمایی کنند. یکی از کاربران زیر پست اینستاگرامی باشگاه استقلال نوشته بود: «شما تقدیر نکرده، عزیزید». این واکنش بسیاری از هوادارانی است که دیگر امیدی به مسئولان ندارند.

هواداران دلزده

مثال نقض

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *