عیدی

اتریوم چیست – توضیح این رمز پول محبوب و مفهوم قراردادهای هوشمند

۲۹ تیر ۱۳۹۷


تعداد بازدید ها:
۲۱

اتریوم (Ethereum) یک پلتفرم محاسباتی نامتمرکز است. این پلتفرم یک توکن رمزپول ایجاد می‌کند که اتر (Ether) نام دارد. برنامه نویسان می‌توانند «قراردادهای هوشمند» را بر روی بلاک‌چین اتریوم بنویسند و این قراردادها به طور خودکار بر اساس کد مربوطه اجرا می‌شوند.

اتریوم چیست؟

اتریوم اغلب در کنار بیت‌کوین مورد اشاره قرار می‌گیرد؛ اما این دو تفاوت‌هایی دارند. بیت‌کوین رمزپولی است که بر بستر یک شبکه پرداخت نامتمرکز فعالیت می‌کند و امکان انتقال توکن‌های بیت‌کوین را بین کاربران خود فراهم ساخته است.

منظور از پلتفرم نامتمرکز این است که هر کس می‌تواند یک گره اتریوم را به همان روش بیت‌کوین، راه‌اندازی کرده و اجرا کند. هر کس که می‌خواهد یک قرارداد هوشمند را بر روی گره‌هایی اجرا کند، می‌بایست به اپراتورهای آن گره‌ها، هزینه‌ای به صورت اتر پرداخت کند. اتر توکن رمزپول مرتبط با اتریوم است. از این رو افرادی که گره‌های اتر را اجرا می‌کنند، توان محاسباتی خود را در اختیار افراد دیگر می‌گذارند و در ازای آن اتر دریافت می‌کنند. این روش دقیقاً همان کاری است که افراد برای اجرای گره‌های بیت‌کوین انجام می‌دهند و در ازای عرضه توان محاسباتی، پاداشی به صورت بیت‌کوین دریافت می‌کنند.

به بیان دیگر بیت‌کوین صرفاً یک بلاک‌چین و شبکه پرداخت است، در حالی که اتریوم یک شبکه پردازشی گسترده به همراه بلاک‌چین است که می‌تواند برای کارهای بسیار دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. اطلاعات دقیق در مورد اتریوم را در مستندات آن می‌توانید مشاهده کنید.

اتر چیست؟

اتر یک توکن دیجیتال (رمزپول) است که به بلاک‌چین اتریوم ارتباط دارد؛ به عبارت دیگر اتر سکه‌ای است که بر پلتفرم اتریوم مبادله می‌شود. با این حال امروزه اغلب افراد این واژه‌ها را به جای هم به کار می‌برند. برای مثال در پلتفرم معتبر Coinbase شما می‌توانید اتریوم بخرید که البته صحیح آن توکن‌های اتر است.

اتریوم از نظر تکنیکی یک آلت‌کوین است که به رمزپول‌هایی غیر از بیت‌کوین گفته می‌شود. اتر نیز همچون بیت‌کوین از سوی یک بلاک‌چین نامتمرکز پشتیبانی می‌شود که در این مورد بلاک‌چین اتریوم است.

توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند اپلیکیشن‌ها یا قراردادهای هوشمند بر روی بلاک‌چین اتریوم ایجاد کنند به توکن اتر نیاز دارند تا به گره‌هایی که میزبان این بلاک‌چین هستند پرداخت کنند؛ در حالی که کاربران برنامه‌های مبتنی بر اتریوم نیز می‌بایست مبالغی به صورت توکن اتر برای استفاده از خدمات موجود در آن برنامه‌ها پرداخت نمایند. افراد همچنین ممکن است خدماتی را خارج از شبکه اتریوم ارائه دهند و هزینه آن را به صورت اتر دریافت کنند یا توکن‌های اتر می‌توانند به صورت نقدی همانند بیت‌کوین مبادله شوند.

چرا برنامه‌های نامتمرکز جذاب هستند؟

بلاک‌چین بیت‌کوین سوابق تراکنش‌های بیت‌کوین را نگه‌داری می‌کند. بلاک‌چین اتریوم توکن‌های اتر را در کیف پول‌های افراد نگه‌داری می‌کند؛ اما جدیدترین وضعیت قراردادهای هوشمند و همچنین کد هر یک از این قراردادها را نیز ذخیره می‌کند.

بلاک‌چین یک دفتر کل توزیع یافته است که در چند مکان مختلف ذخیره می‌شود و بدین ترتیب داده‌های قرارداد هوشمند بر روی گره‌های اتریوم قرار می‌گیرند. اگر یک قرارداد هوشمند که به نام برنامه نیز نامیده می‌شود بر روی بلاک‌چین ایجاد کنید، این برنامه به روش نامتمرکزی ذخیره و اجرا می‌شود.

برای مثال می‌توانید به اکثر برنامه‌هایی که هم اینک استفاده می‌کنیم بیندیشید. این برنامه‌ها می‌توانند شامل اپلیکیشن‌هایی مانند Gmail، اپلیکیشن‌های یادداشت نویسی مانند Microsoft OneNote و هر چیز دیگری که به عنوان یک اپلیکیشن استفاده می‌شود و داده‌هایی را بر روی سرورهای شرکت سازنده ذخیره می‌کند باشد. همه این برنامه‌ها می‌تواند بر روی پلتفرم اتریوم اجرا شوند. اگر شرکت سازنده یک نرم‌افزار، حساب کاربری شما را مسدود سازد، خدمات خود را متوقف کند یا به کلی از گردونه رقابت خارج شود، شما همه داده‌هایی که در برنامه داشتید را از دست می‌دهید، مگر این که نسخه آفلاینی از اطلاعات خود داشته باشید.

اگر از برنامه‌ای که بر بستر اتریوم ساخته شده است، استفاده نمایید، هم کد برنامه (قرارداد هوشمند) و هم داده‌های شخصی (وضعیت قرارداد هوشمند) را می‌توان بر روی بلاک‌چین ذخیره کرد. هر زمان که از اپلیکیشن استفاده کرده و داده‌های خود را تغییر می‌دهید، گره‌های اتریوم وضعیت قرارداد هوشمند را به‌روزرسانی می‌کنند. ابن بدان معنی است که هیچ نقطه مرکزی شکست (Point of Failure) وجود ندارد که باعث شود شما دسترسی خود به داده‌ها را از دست بدهید و یا برنامه‌ای که استفاده می‌کنید خدمات خود را متوقف کند. داده‌ها و کد برنامه شما بر روی گره‌هایی در سراسر دنیا پشتیبانی می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند آن گره‌ها را خاموش کند. البته داده‌های شما از سوی بلاک‌چین رمزنگاری شده‌اند و بنابراین هیچ کس دیگر نمی‌تواند آن‌ها را بخواند.

قراردادهای هوشمند چه هستند؟

قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی هستند که بر روی ماشین مجازی اتریوم اجرا می‌شوند. این ماشین مجازی یک «رایانه جهانی» نامتمرکز است که توان محاسباتی آن از سوی همه گره‌های اتریوم ارائه می‌شود. به هر گره که توان محاسباتی ارائه کند از محل مبالغ توکن‌های اتر هزینه پرداخت می‌شود.

دلیل انتخاب نام «قرارداد هوشمند» آن است که می‌توانیم بر روی شبکه اتریوم قراردادهایی بنویسیم که به طور خودکار هنگامی که شرایطشان تأمین می‌شوند اجرا شوند.

برای نمونه تصور کنید یک سرویس تأمین سرمایه جمعی مانند کیک‌استارتر (Kickstarter) را بر روی اتریوم ایجاد کرده‌ایم. هر کس می‌تواند یک قرارداد هوشمند بسازد که به واسطه آن پولی جمع کرده و به فرد دیگر ارسال نماید. قرارداد هوشمند می‌تواند بدین صورت نوشته شود که مثلاً اگر کل پول جمع شده برابر با ۱۰۰،۰۰۰ دلار شد، در این صورت به گیرنده ارسال می‌شود. اگر آستانه ۱۰۰،۰۰۰ دلار در طی یک ماه تأمین نشد، همه پول‌ها به دارندگان اولیه آن بازگشت داده می‌شود. البته در این قرارداد به جای دلار می‌توان از توکن اتر استفاده کرد.

همه این کارها بر اساس کد قرارداد هوشمند صورت می‌پذیرند که به طور خودکار تراکنش‌هایی را بدون نیاز به داوری یک فرد ثالث برای نگه‌داری پول و یا امضای قرارداد اجرا می‌کند. برای نمونه کیک‌استارتر یک هزینه ۵ درصد علاوه بر هزینه پرداخت ۳ تا ۵ درصد دریافت می‌کند که در یک پروژه تأمین سرمایه جمعی صد هزار دلاری به معنی مبلغی بین ۸ تا ۱۰ هزار دلار خواهد بود. در قرارداد هوشمند نیازی به پرداخت هزینه به شخص ثالثی مانند کیک‌استارتر وجود ندارد.

قراردادهای هوشمند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمندی را ایجاد کنند که امکاناتی را در اختیار قراردادهای هوشمند دیگر قرار دهند. این مسئله شبیه به روش کار کتابخانه‌های نرم‌افزاری است. همچنین قراردادهای هوشمند می‌توانند صرفاً به عنوان یک برنامه برای ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی بلاک‌چین اتریوم مورد استفاده قرار گیرند.

برای اجرای واقعی یک کد قرارداد هوشمند، فرد باید اتر کافی را به عنوان هزینه تراکنش ارسال نماید. میزان این مبلغ به منابع محاسباتی مورد نیاز بستگی دارد. این هزینه به گره‌های اتریوم برای مشارکت و ارائه توان محاسباتی‌شان تعلق می‌گیرد.

CryptoKitties از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند

یکی از مشهورترین برنامه‌های ساخته شده با استفاده از قراردادهای هوشمند بر روی شبکه اتریوم CryptoKitties است. این برنامه به عنوان یکی از نخستین بازی‌ها در جهان که بر مبنای فناوری بلاک‌چین ساخته شده، مطرح گشته است.

کریپتوکیتیز اساساً نوعی از آیتم‌های قابل گردآوری دیجیتال است که بر روی بلاک‌چین اتریوم نگه‌داری می‌شود. این آیتم‌ها به صورت گربه‌هایی دیجیتالی هستند که بر روی رایانه زندگی و تولید مثل می‌کنند. کریپتوکیتیز مثال خوبی برای قابلیت ذخیره‌سازی و مبادله آیتم‌های دیجیتال بر روی شبکه اتریوم محسوب می‌شود.

کریپتوکیتیزهای جدید از طریق «تولید مثل» به وجود می‌آیند. این امر شامل انتخاب دو کریپتوکیتیز پایه و خرج توکن‌های اتر برای اجرای قرارداد هوشمند است. قرارداد از این دو گربه انتخابی نمایش یافته، برای تولید یک کریپتوکیتیز جدید استفاده می‌کند. این گزینه‌ها و جزییات فرایند پرورش آن‌ها بر روی دفتر کل عمومی بلاک‌چین اتریوم ذخیره می‌شوند.

شما می‌توانید کریپتوکیتیز را که روی دفتر کل بلاک‌چین اتریوم ذخیره می‌شوند مالک شوید. می‌توانید آن‌ها را به افراد دیگر بفروشید یا آن‌ها را بخرید. این مسئله شبیه برنامه‌ای روی گوشی هوشمند نیست که امکان خرید، معامله و پرورش گربه‌ها را می‌دهد. آن آیتم‌ها معمولاً بر روی سرورهای خود شرکت سازنده اپلیکیشن قرار دارند و در صورتی که شرکت برنامه را متوقف کند، شما ممکن است گربه‌های خود را از دست بدهید؛ اما از آنجا که کریپتوکیتیز بر روی بلاک‌چین ذخیره می‌شوند، این اتفاق ممکن نیست. هیچ کس نمی‌تواند گربه‌هایتان را از شما بگیرد.

در دسامبر سال ۲۰۱۷ زمانی که تصادفاً قیمت بیت‌کوین به بالاترین نرخ تاریخ خود رسیده بود، افراد مختلف معادل ۱۲ میلیون دلار، اتر برای کریپتوکیتیز خرج کرده‌اند و گران‌ترین کریپتوکیتیزها به مبلغ ۱۲۰،۰۰۰ دلار فروخته شدند. کریپتوکیتیز هم مانند اتر، بیت‌کوین و نقاشی‌های گران‌بها قیمتی برابر با آنچه مردم حاضر هستند بپردازند، دارند.

اگر این نوشته مورد توجه شما قرار گرفته است، پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را نیز ملاحظه نمایید:

==


بر اساس رای ۱ نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟