عیدی

داستان موفقیت عیدیی‌ها: فربد هادی از افزایش درآمد خود به کمک آموزش‌های ویدئویی می‌گوید

۲۷ تیر ۱۳۹۷


تعداد بازدید ها:
۷

این روزها اهمیت آموختن مهارت‌های کاربردی برای کسب فرصت‌های شغلی مناسب بر کسی پوشیده نیست. مباحث علوم و مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مکانیک، عمران و نقشه‌برداری، صنایع، طراحی و گرافیک کامپیوتری تنها برخی از زمینه‌هایی هستند که افراد صرفا با داشتن دانش تئوری و دانشگاهی و بدون فراگیری هرگونه مهارت کاربردی، نمی‌توانند به عنوان شغل و حرفه آن‌ها را دنبال کنند.

از این رو، استفاده از روش‌های آموزشی گوناگون برای یادگیری مهارت‌های کاربردی دغدغه بسیاری از افراد است. نکته جالب توجه این است که با ظهور وب جهان گستر و البته شبکه‌های اجتماعی، گرایش به آموزش نیز از سبک سنتی (دانشگاهی و آموزشگاهی) به سمت آموزش‌های ویدئویی و آنلاین تغییر مسیر داد.

«فربد هادی» یکی از افرادی است که با استفاده از آموزش‌های عیدی به یادگیری برنامه‌نویسی و برخی دیگر از مباحث پرداخته است. هادی باور دارد که استفاده از آموزش‌های عیدی در زندگی حرفه‌ای او تاثیرگذار بوده و آن را دستخوش تغییرات مثبتی کرده است. از همین‌رو، طی گفت‌و‌گویی، شنونده تجربیات ایشان پیرامون آموزش‌های ویدئویی بوده‌ایم. آنچه در ادامه آمده، مشروح این گفت‌و‌گو است. در صورتی که تمایل به فراگیری مهارت با استفاده از روش‌های یادگیری نو دارید و به ویژه علاقمند به یادگیری برنامه‌نویسی هستید، خواندن این گفت‌و‌گو به شما توصیه می‌شود.

۱. لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

فربد هادی، ۲۴ ساله و ساکن کرج هستم. تحصیلات بنده کارشناسی برق گرایش الکترونیک از دانشگاه شریف است و در حال حاضر در تهران مشغول به کار هستم.

۲. اولین بار کی و چگونه با عیدی آشنا شدید؟

در سال ۱۳۹۲ جشنواره‌ای برگزار شد که عیدی در آنجا غرفه داشت و این اولین آشنایی بنده با عیدی بود. من در آن زمان دانشجوی دانشگاه شریف بودم. آن هنگام آموزش‌های موجود در عیدی به اندازه امروز متنوع و متعدد نبود. پس از آن و در سال ۹۵، به دلیل نیازی که جهت کار با نقشه‌های شماتیک مکانیک برای من ایجاد شده بود، دوره اتوکد را از وب‌سایت عیدی تهیه کردم.

۳. از تجربه خود در رابطه با اولین آموزشی که از عیدی تهیه کرده‌اید بگویید.

نیاز من به اتوکد محدود به خواندن و درک نقشه‌های مشخصی بود و دوره آموزشی که تهیه کردم به خوبی پاسخگوی نیازم بود.

۴. آیا بعد از آن نیز دوره دیگری را تهیه کردید؟

کار اصلی من سیستم‌های اتوماسیون و برق صنعتی است و از این رو زمان زیادی را به برنامه‌نویسی اختصاص می‌دهم. بنابراین در برهه‌ای دیگر از کارم نیاز به فراگیری برنامه‌نویسی داشتم و آموزش‌های جاوا را از عیدی تهیه کردم.

۵. ضمن استفاده از آموزش‌های عیدی، چه میزان زمان را به آن‌ها اختصاص دادید؟

بنده در اغلب موارد هنگامی به سراغ یادگیری مبحثی می‌روم که نیازی به آن داشته باشم و به عنوان مثال پروژه تعریف شده‌ای وجود داشته باشد. بنابراین هنگامی که آموزش‌های ویدئویی عیدی را تهیه کردم، ساعت‌ها و هفته‌ها وقت به یادگیری اختصاص دادم و در کنار دیدن آموزش‌ها تمرین و استفاده عملی کردم.

۶. آیا برای یادگیری از روش‌های سنتی‌تر مانند دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها استفاده کرده بودید؟

برای بحث برنامه‌نویسی خیر. در کلاس‌های آموزشگاهی سیلابس‌های تدریس به نوعی تدوین می‌شود که برای کلیه حاضران در کلاس مناسب باشد و بنابراین ممکن بود یک مطلب برای شخصی بسیار ابتدایی و برای دیگری بسیار پیچیده باشد. لذا برای یادگیری مهارت‌هایی مانند برنامه‌نویسی آموزش‌های ویدئویی مناسب‌تر است.

۷. با توجه به صحبت بالا، برای یادگیری مهارت مورد نظرتان از چه روش‌هایی بهره می‌بردید؟

بنده به طور معمول برای فراگیری اغلب مباحث از منابع به زبان انگلیسی مانند ویدئوهای آموزشی یودمی و لیندا استفاده می‌کردم. اما یادگیری به زبان انگلیسی زحمت مضاعفی دارد. پس از آشنایی با عیدی برای یادگیری مباحث به آن رجوع می‌کردم زیرا در حال حاضر عیدی چالش موجود در بحث زبان را برای مخاطبان فارسی‌زبان برطرف کرده است.

۸. چرا تصمیم گرفتید که از دوره‌های آموزش آنلاین استفاده کنید؟

منابع گوناگونی برای یادگیری وجود دارد، ولی منابع ویدئویی به دلیل تصویری بودن و قابل مشاهده بودن فرآیند در حال انجام، برای بنده موثرتر واقع می‌شوند.

۹. دوره‌هایی از عیدی که استفاده کردید چه میزان در مهارت آموزی برای بازار کار مفید بود؟

مشخصا در بحث برنامه‌نویسی، به نظر بنده بیست درصد به آموزش و یادگیری و هشتاد درصد به حل مساله اختصاص دارد. دوره‌های عیدی، فرد را در مسیر یادگیری قرار می‌دهند تا بتواند قدم به قدم در این مسیر به پیش رود. فراگیر به خوبی می‌آموزد که با چه ابزاری، چه کاری را چگونه انجام دهد. ولیکن برای موفقیت بیشتر در مسیر یادگیری، قطعا نیاز به استفاده از مفاهیم آموخته شده به صورت کاربردی در پروژه‌های عملی دارد.

۱۰. نقش آموزش‌های دانشگاهی، موسسات آموزش عالی و آموزشگاه‌ها را در مقایسه با آموزش‌های ویدئویی و آنلاین مانند عیدی در راستای مهارت‌آموزی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آموزش‌هایی که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند بیشتر به مفاهیم و نه کاربردها می‌پردازند؛ زیرا هدف اغلب دانشگاه‌ها پژوهشگر ساختن است. اما آموزش‌هایی که در عیدی ارائه می‌شوند با توجه به اینکه از مثال‌های عملی و پروژه‌های متعدد استفاده می‌کنند به دانشجو دید بهتری از کاربرد مبحث ارائه شده می‌دهند و این می‌تواند منجر به افزایش انگیزه فراگیر شود.

۱۱. لطفا درباره فعالیت حرفه‌ای خود و پروژه‌هایی که با فراگیری مهارت از عیدی انجام داده‌اید توضیح دهید.

بنده سال ۹۴ در یک شرکت فنی و مهندسی مشغول به کار بودم و آنچه موجب شد از آموزش‌های عیدی به صورت جدی‌تر استفاده کنم و جایگاه فعلی خودم در محل کار را به دست بیاورم پروژه‌ای بود که نیاز به یادگیری زبان جاوا داشت. از آن زمان تاکنون با مهارت برنامه‌نویسی که فراگرفتم به عنوان برنامه‌نویس مشغول به کار هستم.

۱۲. لطفا مقایسه‌ای بین عیدی و دیگر نمونه‌های خارجی مانند لیندا و یودمی انجام دهید.

تفاوت قابل توجه عیدی با نمونه‌های خارجی، قیمت بسیار مناسب آموزش‌ها و فارسی بودن زبان آن‌ها است. کیفیت آموزش‌ها به لحاظ صدا و تصویر خوب است و البته همچنان جای رشد بسیاری دارد. در عین حال در میان نمونه‌های ایرانی، کامل‌ترین است. البته برخی موارد در آموزش‌ها بسیار مورد تاکید قرار گرفته و تکرار می‌شوند. ویژگی‌های مثبتی نیز در گزینه‌های خارجی وجود دارد، مانند وجود انجمن گفت‌و‌گو که در آن فراگیران یک دوره می‌توانند در حضور استاد به بحث و رفع اشکال بپردازند. امیدوارم عیدی نیز به این سمت و پروژه‌محور بودن گام بردارد.

۱۳. در مجموع نقش و جایگاه مراکزی مانند عیدی در مهارت‌آموزی افراد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پیش از اینکه پاسخ این پرسش را بدهم یک مثال می‌زنم. لینکدین که متمرکز بر تخصص‌گرایی است وب‌سایت لیندا را خریداری کرد. در وب‌سایت لیندا به فردی که یک دوره را گذرانده و در آزمون آن نمره قبولی کسب کرده باشد یک «بج» اختصاص داده می‌شود. این بج در پروفایل لینکدین فرد نمایش داده شده و رتبه او را افزایش می‌دهد. این امر به خوبی نشانگر اهمیت آموزش‌های ویدئویی برای مهارت‌آموزی و پرورش نیروی کار است. عیدی برای همه فارسی‌زبانان جهان به دلیل قیمت مناسب و تنوع سرفصل‌ها منبع ارزشمندی است. در ایران، به نظر من عیدی با توجه به تعداد و تنوع مطالب موجود، کامل‌ترین منبع آموزش‌های ویدئویی است. آموزش‌های عیدی در دسترس همه قرار دارند و بنابراین افراد زیادی از آن‌ها استفاده کرده و می‌کنند. این در حالیست که بسیاری از دیگر انواع آموزش‌ها بدین شکل در دسترس همگان نیستند و فقط گروه خاصی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

۱۴. صحبت آخر خود را بفرمایید.

به نظر بنده افراد هر زمان که تصمیم بگیرند وارد حوزه برنامه‌نویسی بشوند تصمیم خوبی است. برای یادگیری این مبحث نیاز به مدرک تحصیلی خاصی نیست و البته فراگیری آن به طور جدی، نیازمند تمرین و انجام پروژه‌های عملی است. افراد نباید با انگیزه مالی به سراغ فراگیری برنامه‌نویسی بروند، بلکه باید برنامه‌نویسی کنند تا برنامه‌نویس خوبی باشند. بدین صورت است که هم مهارت‌آموزی کرده و هم می‌توانند جایگاه شغلی خوبی کسب کنند.

برنامه‌نویس بیش از کار با صفحه کلید و تایپ کردن کد، نیازمند مهارت حل مساله است. این در حالیست که یاد گرفتن یک زبان جدید، مثل هر مهارت دیگری، مسیر یادگیری خاص خود را دارد. برای یادگیری هر مبحثی باید دانست که قدم به قدم یادگیری آن چیست. در دوره‌های آموزش ویدئویی به دلیل اینکه اغلب، مدرس خود مسیر یادگیری آن زبان را طی کرده به خوبی می‌داند که چه گام‌هایی را به فراگیر معرفی کند و آموزش دهد. بنابراین مرحله به مرحله از مقدماتی به سمت و سوی پیشرفته حرکت می‌کند. روش‌های یادگیری دیگری هم وجود دارند و هر کس ممکن است از روش خاصی استفاده کند. ولی معمولا به دلیل وجود حجم زیاد متن و کدهای پیچیده در بسیاری از مستندات آموزشی، ممکن است فرد در ابتدای راه سردرگم یا دلسرد شود. اما آموزش‌های ویدئویی چنین مشکلاتی را نداشته و در عین حال به دلیل بصری بودن به یادگیری هرچه بهتر کمک می‌کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟